top of page

גני פרדסים

על גני עמותת פרדסים

גני עמותת "פרדסים" 

גני עמותת "פרדסים" הנם גני עירייה לגילאי טרום- טרום חובה עד חובה, המהווים חלק ממערכת החינוך הממלכתית בפתח תקוה ונמצאים תחת פיקוח של משרד החינוך ועיריית פתח תקוה.

​הגנים פועלים לאור תפיסת חינוך ולדורף. תפיסת חינוך זו שואבת את השקפתה החינוכית ועיקריה הפדגוגיים ממשנתו החינוכית של רודולף שטיינר, מייסד האנתרופוסופיה (חכמת האדם), הרואה את עיקר מטרתו של החינוך בפיתוח ההרמוני והשלם של גופו, נפשו ורוחו של הילד, וביצירת הבסיס הרחב ביותר להתפתחותו החופשית והעצמאית ולהשתלבותו היוצרת בעולם.

​בהתאם לתפיסה ההתפתחותית האנתרופוסופית, בשביעון הראשון, כלומר מרגע הלידה ועד גיל 7 בערך בחיי הילד, מרבית כוחות החיים של הילד מופנים לבניית גופו הפיזי אשר מהווה את הבסיס להתפתחות הדמיון, הרגש, והמחשבה האינטלקטואלית בשביעונים הבאים של חייו.


על מנת לאפשר את ההתפתחות האופטימאלית לשלב זה בחייו, החינוך בגיל הגן שם דגש על יצירת סביבה עוטפת, מגינה ובטוחה, שמבקשת להעניק לילד מרחב בטוח להיות ילד, להתנסות, להיות בתנועה, לשחק וליצור.

אנו מאמינים כי אוירה בטוחה ורגועה שאינה הישגית ותחרותית, ואוירה שמתאימה לקצב של הילד ולא מנסה להאיץ ולמהר, הינה חיונית ותומכת את ההתפתחות הפיסית והנפשית של הילד.

הגן מבקש לתת לילד סביבה ומעטפת ביתית, ככל הניתן, עם דגש על חום אנושי ועל יצירת אוירה חמה דרך הצבעים והחומרים הטבעיים. סביבת הגן מעוצבת כך שתעניק לילד מרחב פשוט המאפשר לילד מקום רב לדמיון, לעשייה וליצירה.

תשומת הלב לילדים

תוכנית הלימודים

הכנת חלות לשבת בגנים

תוכנית הלימודים הינה ביטוי של התפיסה ההתפתחותית ונועדה לספק את הצרכים של הילדים בהתאם לגילו.

סדר היום בגנים הינו קבוע וחזרתי ומעניק לילדים את הביטחון לו הם זקוקים.

במהלך היום הדגש בגנים שלנו הוא על פעילות חופשית ויוצרת של הילדים, בעיקר דרך המשחק החופשי בתוך הגן ובחצר, על מנת לחזק את הכוחות היוצרים של הילדים.

 

כחלק מסדר היום ומהתפיסה החינוכית שלנו, אנו רואים בדאגה לבית ובדאגה אחד לשני, חלק בלתי נפרד מהחינוך, ולכן אנחנו נבשל ונאפה בגן יחד עם הילדים, ואנחנו נסדר וננקה יחד.

 

במהלך היום הקבוצה כולה מתכנסת לשני מעגלים: מעגל הבוקר הוא מעגל של תנועה, דקלום ושירה, שבו הילדים והצוות פעילים יחדיו, ומעגל הצהריים- מעגל סיפור.

בנוסף אנו יושבים לאכול יחדיו ארוחת צהריים חמה ומזינה.

 

בגנים שלנו לא מתקיימות פעילויות דידקטיות השייכות לגילאי בית הספר (קריאה, כתיבה, עבודה על מחשב), מכיוון שלתפיסתנו ההתפתחותית פעילויות אלו אינן תואמות לצרכי הילד בגיל הגן.

 

כחלק מהתוכנית השנתית, הגנים שלנו שמים דגש על הנשימה של השנה, הבאה לידי ביטוי דרך עונות השנה וחגי ישראל. כך בכל תקופה התכנים, השירים, הסיפורים וחלק מהפעילויות יותאמו לעונות השנה ולחגי ישראל.

הצוות

בכל גן ישנם בין שלושה לארבעה אנשי צוות. את הגנים מובילים גנני משרד חינוך, לרוב בשיתוף עם איש צוות נוסף. הצוותים בגנים הם בוגרי סמינר ולדורף, או נמצאים במהלך לימודיהם בסמינר.

לתפיסתנו, כל איש צוות הנמצא בגן מהווה עבור הילד דוגמא ומודל לחיקוי, ולכן אנו שואפים  ללמידה והתפתחות של כל איש צוות בגן, ולעבודת צוות בנשיאת הגן.

הצוותים שלנו נפגשים בכל שבוע לישיבת צוות של כשעתיים-שלוש, על מנת לחזק את ההבנה המשותפת של הגן והילדים, ועל מנת לחזק את העבודה המשותפת.

כחלק מהעבודה עוסקים הגננים בלימוד משותף, שנועד להעמקה והבנה עמוקה של טבעו המתפתח של הילד וצרכיו המשתנים, על מנת שהצוות כולו יוכל לשאת יחד את הגן ואת הילדים, באופן הנכון ביותר.

עבודת חינוך טובה דורשת עבודת הכנה רצינית, והצוותים שלנו עובדים קשה מעבר לשעות הגן, על מנת להיות כמה שיותר מדויקים בזמן הגן.

79831368_1457530094400278_78586494942655
653fcfcd-b8ef-4eb2-88a2-e652e4e6f7d2.JPG

תזונה

הארוחות בגנים מתבססות על מזון שצוות הגן מבשל בשיתוף עם הילדים.

התזונה בגן היא צמחונית ומבוססת על מזון טרי, בריא ולא מעובד.

תפריט הגן נבנה בסיוע תזונאית ומכיל את כל רכיבי המזון הדרושים לילדים להתפתחות בריאה ותקינה.

ארוחת הצהריים בגן מתקיימת סביב השעה 12:30, לכל ילדי הגן.

שעות הפעילות וחופשות

שעות פעילות הגנים ותאריכי החופשות כפופים לשעות הפעילות של גני העירייה בפתח תקוה וללוח החופשות של משרד החינוך.

בנוסף, הגנים פועלים במתכונת רגילה בחלק מימי החופשות וכן במהלך חודש יולי, עד ה-21/7.

שעות הפעילות בגנים
פעילויות היומיום בגני וולדורף

המעגל החינוכי

חינוך ולדורף מכיר בעבודת הצוות החינוכי, כעבודה משלימה לעבודת החינוך בבית.

בכדי שהילד ירגיש בטוח ומוגן הוא צריך לחוות כמה שיותר הרמוניה בין הדמויות המחנכות.

פער גדול מידי בין מה שקורה בבית לבין מה שקורה במסגרת החינוכית, מבלבל ומזיק לילד. על כן, יש חשיבות רבה לשיתוף פעולה ובסיס ערכי רחב בין הבית למסגרת החינוכית.

קיום שיח מכבד והקשבה אמפטית ואותנטית בין ההורים לצוות החינוכי הם הבסיס שיאפשר מרחב הרמוני לניהול דיאלוג חינוכי ומעמיק.

שותפות ומעורבות ההורים בגן

הגנים נתמכים רבות מהעשייה של ההורים, אשר שותפים ומעורבים בתדירות גבוהה בחיי היום יום בגנים שלנו.

ההורים מתבקשים לפעילויות שונות כגון, ליווי טיולים, התנדבות ועזרה באירועים קהילתיים, עזרה לעיתים בתחזוקת הגן וכיוצא באלה.

 

רוח ההתנדבות ומעורבות ההורים הם חלק חשוב ובלתי נפרד מדרך החינוך שלנו.

יחד עם זאת, קיימת הפרדה ברורה וחיונית בין מעורבות הורים להתערבות הורים בתחום הפדגוגי; כפי שהצוות החינוכי מכיר באוטונומיה החינוכית של ההורים בבית, ההורים מכירים בסמכותו המוחלטת של הצוות החינוכי בתוך המסגרת החינוכית.

81706708_1483233821829905_31446380489694
עמותת פרדסים

עמותת "פרדסים"

היוזמה האנתרופוסופית בפתח תקווה כוללת שלושה גני עירייה לגילאי טרום- טרום חובה עד חובה, ואת בית חינוך "רון", בית ספר יסודי צומח שעתיד לגדול לחטיבת ביניים ותיכון בשנים הבאות.

 

כל המסגרות הנ"ל מתקיימות כמסגרות ייחודיות המהוות חלק ממערכת החינוך הממלכתית בפתח תקוה ונמצאות תחת פיקוח של משרד החינוך ועיריית פתח תקוה.

לצד מסגרות החינוך פועלת עמותת "פרדסים"- עמותה לקידום חינוך ולדורף בפתח תקוה (ע"ר).

 

העמותה תומכת בקיומן השוטף ובניהולן של מסגרות החינוך הנ"ל.

למסגרות אלו קיימים צרכים ייחודיים, והפעלתן מלווה בעלויות שאינן ממומנות על ידי העירייה או משרד החינוך.

 

עלויות אלו ימומנו על ידי העמותה באמצעות השתתפות ההורים בתרומות מיוחדות לפעילות העמותה.

 

התרומות יאפשרו מימון של ציוד כללי, ציוד לימודי וחומרי אמנות ומלאכה, העשרה לימודית, חינוכית וחברתית, תכנית מלגות, שכר מורים/ גננים עבור פעילויות ולדורף, ליווי פדגוגי ועוד.

הרשמה
73c4d87b-a9e4-4abc-8c3e-d749849fea7c.JPG

הרשמה לגני ״פרדסים״

גני "פרדסים" הם גנים על אזוריים, וזכאים להירשם אליהם כל תושבי העיר פתח תקווה. מספר המקומות בגנים מוגבל, קדימות תינתן ע"פ הסדר הבא >

 

 1. ילדים הממשיכים באותו גן שנה נוספת

 2. אחים לילדים אשר כבר מתחנכים במסגרות האנתרופוסופיות של העמותה

 3. ילדים חדשים, שמגיעים ממסגרות אנתרופוסופיות אחרות

 4. ילדים חדשים ללא רקע ממסגרות אנתרופוסופיות 

 

 

במקרה בו הביקוש יעלה על מספר המקומות בגן, תיערך הגרלה בפיקוח עו"ד, בהתאם לקדימויות המפורטות למעלה, ותוך התחשבות בצרכי הגן מבחינת התפלגות מגדרית וגילאית.

ההרשמה לגני "פרדסים" מתבצעת במספר שלבים עוקבים:​

 1. השתתפות בערבי היכרות בהם נספר על חינוך ולדורף וכיצד התפיסה החינוכית באה לידי ביטוי בחיי היום- יום בגן.  תוכלו לחוות את האווירה המיוחדת של הגן, ולפגוש חלק מצוות הגננים והמנהלים. 

  ההשתתפות בערבי ההיכרות הינה חובה כחלק מתהליך הרישום לגנים, ועל שני ההורים להגיע אליו.
   

 2. הרשמה לעמותה- לינק להרשמה ישלח להורים שנכחו בערב ההיכרות ובהרצאה

 3. הרשמה בעירייה- בהתאם להנחיות שימסרו בהמשך להורים שימשיכו בתהליך

 4. קבלת השיבוץ הסופי לגן - ישלח על- ידי העירייה במהלך חודש יוני

bottom of page