הגנים

גני העירייה האנתרופוסופיים בהובלת "עמותת פרדסים" כוללים שלושה גנים;
גן מעיין ט.ט.ח, גן ניגונים טרום חובה וגן בראשית חובה.

בית לילדים

הגנים שלנו שואפים להיות כבית לילדים, ולכן גם נראים כך; עם מטבח, צבעים נעימים ועדינים, וילונות, וכן סביבה נעימה ורגועה שבה יכולים להתקיים הילדים בבטחה.

דוגמא אישית

המחכנים בגן משמשים דוגמא אישית במה שהם עושים, ודרך צפייה בהם, לומדים הילדים את המלאכות הרבות.

תשומת הלב לילדים

מתוך הבנה כי בגיל הרך יש צורך בתשומת לב רבה לילד, לצרכיו ולנפשו, גני הילדים שלנו הינם קטנים ובהם אנשי צוות רבים יותר מהסטנדרט הנהוג בגני עירייה אחרים.

שעות הפעילות

גני הילדים שלנו עובדים כבכלל גני העירייה מהשעה 7:30-14:00, כאשר ארוחת צהריים חמה מוגשת בשעה 13:00 לכלל ילדי הגן. הצהרון שבגן עובד כ"יום לימודים ארוך", אותו ממשיכים גנני הגן עם הילדים שנשארים עד לסגירת הגן בשעה 16:00.

פעילויות היומיום

ילדי הגנים עסוקים מאוד. הם מבשלים במו ידיהם את האוכל שיאכלו בגן, חותכים את הפרות והירקות ולשים את הבצק. הם משתמשים בדמיונם וביחסים בין אישיים למשחק עשיר ויצירתי, הם מציירים וחשים את סביבתם דרך גופם.

חצרות החול שלנו מלאות רגליים מתרוצצות בכל תנאי מזג האויר, ובהן לומדים הילדים את אומנות גידול הערוגות, התחלפות עונות השנה, עוצמת איתני הטבע, וכן את גופם דרך משחק פיזי, ריצות, בנייה בחול, סחיבת בולי עץ, ציור בגירים ועוד.

הגישה החינוכית

לפי גישת וולדורף, שבע השנים הראשונות בילדות הן שנים מיוחדות, בהן הילד רואה את עצמו כחלק בלתי נפרד מהעולם, ועל כן הוא מגיע אליו בזרועות פתוחות.

 

מתוך זה, הצוות החינוכי מבקש ללמד אותו דרך התנסות ומשחק, תוך הבנה שלימוד קורה דרך החושים; דרך נשיאת בולי העץ כדי לבנות בית סודי, דרך ריח הבישול הייחודי לכל אחד מיימות השבוע, דרך צליל הגיטרה והזמרה של הגננים, הפירות הטריים, הקפיצות, ציור, והטיפול בגינת הירק.

תפיסה זו של הילדות עומדת במרכז הגישה החינוכית שלנו. אנו מאמינים כי הילדות איננה תקופת מעבר בדרך אלא בגרות, אלא תקופה בעלת תפקיד ומשמעות שאין לפסוח עליה. חינוך ולדורף מתייחס אל הילד כאל שלם ומתפתח, ותקופת הילדות שלו נתפסת כתקופה של צמיחה פנימית, הבשלה, ולידה הדרגתית של איכויות והבנות. תפקידו של חינוך ולדורף הוא לספר לילד בזמן הנכון את האמצעים המתאימים למיצוי כל שלב בהתפתחותו, ולא להאיץ את התבגרותו וקצב ילדותו.

הגננים הינם סמכות אוהבת, מגדירים גבולות ודרישות ברורים, אך עושים זאת בדרכי נועם ובאהבה. כל אלו בונים בצורה הרמונית את גופו ונפשו של הילד בגיל הרך.

בגישת ולדורף רואים קשר ישיר בין ותזונה לטובת הילד, ולכן התפריט נקבע בעזרת תזונאית, לכדי תפריט צמחוני עשיר, הכולל פירות, ירקות, דגנים, קטניות ועוד. הילדים לוקחים חלק במלאכת הבישול והאפיה, ואלו נתפסים בעיניהם כמשחק חוויתי ומהנה.

  • עמותת פרדסים בפייסבוק
  • עמותת פרדסים באינסטגרם

עמותת פרדסים לקידום חינוך אנתרופוסופי בפתח תקווה ©